powered by Surfing Waves

2ο Ετήσιο Τουρνουά Σκακιού 3ου Γυμνασίου Ιεράπετρας

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, έχουμε την χαρά να διοργανώνουμε σχολικό τουρνουά σκακιού, για τους μαθητές μας και τους συνομηλίκους φίλους τους, την Κυριακή 21 Απριλίου στο χώρο του σχολείου μας. Φέτος, πιο έμπειροι και πιο οργανωμένοι από πέρυσι, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων του Σχολείου μας και τον Σκακιστικό Όμιλο Ιεράπετρας, απευθυνόμαστε σε όλα τα Γυμνάσια του νομού Λασιθίου για να δηλώσουν συμμετοχή οι μαθητές που γνωρίζουν τους βασικούς κανόνες σκάκι και έχουν μια μικρή εμπειρία από αντικανονικές κινήσεις και από χρήση χρονόμετρου.

skaki image

Το σύστημα αγώνων θα είναι Rapid, 10 λεπτών ανά παίκτη και 5 δευτερόλεπτα μπόνους στην κίνηση. Έχουμε εξασφαλίσει σκακιστικά χρονόμετρα και διαιτησία σε συνεργασία με τον Σκακιστικό Όμιλο Ιεράπετρας. Θα γίνουν 5 γύροι ανά τάξη, δηλαδή οι μαθητές θα παίξουν σκάκι μόνο με συμμαθητές τους της ίδιας τάξης.

Θα υπάρχουν έπαθλα για τους 3 πρώτους της κάθε τάξης και βεβαιώσεις συμμετοχής για όλους. Ο σύλλογος γονέων έχει εξασφαλίσει σνακ, φρούτα και νερό για όλους τους παίκτες.

Η ώρα προσέλευσης έχει οριστεί στις 10:00 το πρωί όπου θα γίνουν οι επιβεβαιώσεις των εγγραφών και η έναρξη στις 10:30. Η λήξη μαζί με τις απονομές υπολογίζεται λίγο μετά τις 14:00.

Ενδιάμεσα, στους γύρους θα γίνει μια σύντομη, ανοικτή για το κοινό, ομιλία με θέμα «Το σκάκι ως εφόδιο ζωής» από τον κο. Γεώργιο Κανακάρη, διεθνή μετρ και πιστοποιημένο προπονητή σκάκι από τη FIDE, στις 12:00.

Στο χώρο θα υπάρχει οργανωμένη «γωνιά σκακιού» με 3 υπαίθριες σκακιέρες με μεγάλα πιόνια και τραπέζια για όλα τα παιδιά ανεξαρτήτου ηλικίας, τους γονείς ή τους εκπαιδευτικούς που θέλουν ελεύθερα να παίξουν σκάκι κατά την διάρκεια του τουρνουά.

Σας περιμένουμε!

Ο υπεύθυνος της δράσης

Χριστόφορος Σφακιανάκης, καθηγητής Πληροφορικής

ΥΓ1: Το συνημμένο σκίτσο είναι έργο της μαθήτριας Κάτιας Σκορδύλη, από το τμήμα Γ3 του σχολείου μας