powered by Surfing Waves

Στην Κρήτη - Ιεράπετρα

"Μια φορά και έναν καιρό ήταν ο...πόλεμος"

Στα πλαίσια του συγκεκριμένου πολιτιστικού προγράμματος έγινε ανταλλαγή επισκέψεων μεταξύ μαθητών του σχολείου μας και του σχολείου Φριντριχσγυμνάσιουμ στο Κassel της Γερμανίας. Σκοπός, η ανταλλαγή απόψεων, ιδεών, πολιτισμού, φιλοξενίας και φυσικά φιλίας και αλληλεγγύης μεταξύ δυο λαών που κάποτε υπήρξαν αντίπαλοι σε έναν πόλεμο που άφησε έντονα τα σημάδια του στους λαούς της Ευρώπης, αλλά και του κόσμου ολόκληρου.

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι Έλληνες μαθητές έγραψαν ένα παραμύθι με θέμα τον πόλεμο, απευθύνοντας μήνυμα ειρήνης προς τους δύο λαούς. Γιατί παραμύθι; Επειδή το Kassel είναι η γενέτειρα των αδελφών Γκριμ, των γνωστών "παραμυθάδων"!

Ακολουθεί μεταφρασμένο στα Ελληνικά το κείμενο με τις εντυπώσεις από την επίσκεψη των Γερμανών μαθητών στο σχολείο μας:

Φριντριχσγυμνάσιουμ Κάσελ
Ανταλλαγή με Κρήτη

Καλημέρα!

Έτσι ακουγόταν ο πρωινός χαιρετισμός για μια εβδομάδα για 4 κορίτσια και 3 αγόρια της 9ης  τάξης. Ήταν οι πρώτοι μαθητές του Φριντριχσγιμνάσιουμ οι οποίοι πήραν μέρος σε πρόγραμμα ανταλλαγής με το 3o Γυμνάσιο Ιεράπετρας στη Κρήτη.

Παρακινημένοι από την καθηγήτρια Γερμανικών του 3ου  Γυμνασίου, Μαρία Χριστάκη, στη νότια παραλιακή πόλη της Κρήτης, προέκυψε πριν από ένα χρόνο η προοπτική ενός προγράμματος ανταλλαγής, το οποίο τελικά έγινε πραγματικότητα.

Με ενθουσιασμό περίμεναν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας την εβδομάδα επίσκεψης στην Κρήτη, μέχρι που τελικά τους υποδέχτηκαν στις οικογένειες των "παρτενέρ" τους ως επισκέπτες στις 21 Οκτωβρίου το απόγευμα. «Ως φιλοξενούμενοι» πρέπει να τονίσουμε -παρότι  δύσκολα θα το καταλάβει ο απλός αναγνώστης- ότι μια τέτοια φιλοξενία και μια τόσο εγκάρδια υποδοχή μπορεί να ζήσει κάποιος μόνο στη Κρήτη. Δεν ήταν μόνο οι βαλίτσες κατά λίγο πιο βαριές στην πτήση της επιστροφής...

Οι μαθητές είχαν  τη δυνατότητα εκείνη την εβδομάδα να γνωρίσουν και να ζήσουν μαζί με τα "αδέλφια φιλοξενίας" την καθημερινότητα τους, όμως και τον υψηλό ελληνικό-κρητικό πολιτισμό, όπως και την κρητική-ελληνική καθημερινότητα. Στο πρόγραμμα δεν υπήρχαν μόνο οι διαπολιτισμικές συναντήσεις, αλλά και τα αρχαιολογικά μέρη της Κνωσού και των Γουρνιών και η  επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο του Ηρακλείου, όπως και η επίσκεψη σε εργοστάσιο παραγωγής ελαιολάδου και ενός τυπικού φούρνου. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν η επίσκεψη στα Καμένα-κατεστραμμένα χωριά από τη Βερμαχτ το 1943-1944.

Επιπλέον, και οι επισκέψεις στα μαθήματα μάς άφησαν βαθιές εντυπώσεις. Υπήρχαν στο πρόγραμμα συγγενή μαθήματα (Γερμανικά, Ιστορία, Αρχαία Ελληνικά).

Ευχαριστούμε τους συναδέλφους του 3ου  Γυμνασίου Ιεράπετρας και τους αξιαγάπητους μαθητές και τις αξιαγάπητες και εγκάρδιες οικογένειες τους για την απίστευτη φιλοξενία.

Μέλη της ομάδας μας στο 3ο  Γυμνάσιο Ιεράπετρας

Γ' Γυμνασίου