powered by Surfing Waves

Σκοποί - Στοχοί

Στα πλαίσια του προγράμματος “Σχολική και κοινωνική ζωή” με στόχο την πολύπλευρη ανάπτυξη των μαθητών, καθώς και τη δημιουργία κατάλληλου κλίματος για τη διευκόλυνση της μάθησης και την ομαλή ένταξη των μελών της σχολικής κοινότητας - βασικές αρχές του Νέου Σχολείου - φέτος στην Α' τάξη του σχολείου μας πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω εργασίες ανά τρίμηνο:

Στο πρώτο τρίμηνο ασχοληθήκαμε με τα συναισθήματα που βιώνουν οι μαθητές, κυρίως μέσα στο σχολικό αλλά και στο ευρύτερο οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον, όπως χαρά ( που προέρχεται από την καλή σχολική επίδοση, τη φιλία , τη δημιουργία), λύπη, θυμός-εκνευρισμός, άγχος, φόβος, ντροπή, απογοήτευση, ενθουσιασμός, αγωνία, πλήξη, κλπ. Μιλήσαμε γι αυτά, διαβάσαμε ιστορίες για τη φιλία και παραμύθια στα αγγλικά (Never lonely again by Hans Wilheim, «Who did Patrick's homework?» by Carol Moore), συμπληρώσαμε φύλλα εργασίας (συνταγή της φιλίας) και οι μαθητές δημιούργησαν τις δικές τους ζωγραφιές, μαντινιάδες, ιστορίες, σκετς, αλλά και τραγούδια. Ειδικότερα για την πλήξη που αναπόφευκτα είναι μέρος της ζωής των παιδιών στο σχολείο, μια ομάδα μαθητών έφτιαξαν το παρακάτω τραγούδι. Απολαύστε το!

Στο δεύτερο τρίμηνο ασχοληθήκαμε με την ισότητα- διαφορετικότητα και τα συναισθήματα που προκαλεί σε όλους μας η διαφορετικότητα μας και η αποδοχή ή μη των άλλων. Και σ' αυτό το τρίμηνο οι μαθητές κατέθεσαν προσωπικές τους μαρτυρίες, διαβάσαμε παραμύθια στα ελληνικά και τ' αγγλικά (“Το χωριό του όλοι μαζί”-Σωκράτης Μαντζουράνης, “The Royal Raven” by Hans Wilheim), παρακολουθήσαμε σχετικά video, όπως το “Μια τάξη φυλετικά διαχωρισμένη” (youtube), συζητήσαμε, προβληματιστήκαμε, δημιουργήσαμε ζωγραφιές και ιστορίες.

Τέλος στο τρίτο τρίμηνο ασχοληθήκαμε με το πολυσυζητημένο και διαρκώς επίκαιρο θέμα του σχολικού εκφοβισμού μέσα από τις ιστορίες του προγράμματος “Δάφνη ΙΙΙ” του Υπουργείου Παιδείας και Υγείας και δημιουργήσαμε δικές μας ιστορίες σχολικού εκφοβισμού αλλά και video. Απολαύστε μερικά απ' αυτά.

Πιστεύω ότι οι στόχοι του μαθήματος να προσεγγίσουμε κάποιες πτυχές της ανθρώπινης προσωπικότητας και να αγγίξουμε κάποια σημαντικά προβλήματα της σημερινής κοινωνίας επιτεύχθηκαν σε ικανοποιητικό βαθμό με τις παραπάνω εργασίες. Η συνεργασία των μαθητών παρά τα όποια εμπόδια, απέβη καρποφόρα και ελπίζω η γνώση και η εμπειρία αυτή ν' αποτελέσει ένα μικρό έρεισμα για το μέλλον.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Φλουράκη Χαρά