powered by Surfing Waves

Στη Γερμανία - Kassel

Καλημέρα Κάσελ! - Επίσκεψη από τη Κρήτη

Αυτός ο χαιρετισμός ακουγόταν, όταν στις 15 Φεβρουαρίου κατέβηκαν από το τρένο στη στάση Βίλχελμσχοε 10 μαθητές από τη Κρήτη μαζί με τις καθηγήτριες τους (κ. Ζερβαλάκη και κ. Χριστάκη) από το 3ο Γυμνάσιο της Ιεράπετρας. Αντί να τρομάξουν από τις βόρειες θερμοκρασίες, τους ζέστανε μια θερμή υποδοχή όπως ταιριάζει ανάμεσα σε παλιούς φίλους- παρότι γνωρίζονταν μόνο διαδικτυακά.

Κατά τις επόμενες μέρες υπήρχαν παρόλα αυτά πολλές ευκαιρίες για να παγώσουμε. Κατά τις επόμενες 6 μέρες της διαμονής τους προσπαθήσαμε, οι μαθητές και οι μαθήτριες της 9ης Τάξης, οι οικογένειες τους και οι υπεύθυνοι καθηγητές τους (κ. Μπάρτλινγκ, κ. Ντίς), να δείξουμε στους φιλοξενούμενους μας την ιστορία, τον πολιτισμό και την οικονομία του κρατιδίου του Βόρειου Έσσεν. Το Κρατικό Μουσείο, το κάστρο Βίλχελμσχοε, το εργοστάσιο της Φόλκσβαγκεν και το Κρατικό θέατρο μας προσέφεραν αυτήν την δυνατότητα. Φυσικά κάναμε μια σύντομη επίσκεψη στο παλάτι του Ηρακλή, όπου όμως μας υποδέχτηκε ο ημίθεος με κρύο μη συνηθισμένο για τα ελληνικά δεδομένα.

Αντιθέτως, φιλικά μας υποδέχτηκε το Μάρμπουργκ, όπου μας εντυπωσίασε η εκκλησία της Ελισάβετ και η παλιά πόλη μας ταξίδεψε στο κόσμο των  παραμυθιών.

Ταυτόχρονα με  το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υπήρχε και ελεύθερος χρόνος, κατά τον οποίο μπόρεσαν να παρατηρήσουν οι φιλοξενούμενοι μας τις συνήθειες που υπάρχουν στο βόρειο Έσσεν όσον αφορά τη κουζίνα μας π.χ. το Βέκεβερκ ( παραδοσικό φαγητό του βόρειου Έσσεν με κιμά από λουκάνικα) και πρακτικά με τις επισκέψεις μας στο Bowlingcenter και στην Eisdisko στην αίθουσα με το πατινάζ.

Λυπημένοι και κουρασμένοι αποχαιρετίσαμε τους φιλοξενούμενους μας νωρίς το πρωί στις 21.02 μετά από μια εβδομάδα, που όμως πέρασε τόσο γρήγορα. Η λύπη όμως θα υποδεχτεί γρήγορα τη χαρά τον Απρίλιο, όταν θα ακουστεί ξανά:

Καλημέρα, Κρήτη!

DIS