powered by Surfing Waves

Kassel 2016

Κατά τη σχολική χρονιά 2015-2016, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ένα πρόγραμμα ανταλλαγής με το Friedrichsgymnasium από το Κάσσελ της Γερμανίας, 9 μαθητές από το 3ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας συνεργάστηκαν, φιλοξενήθηκαν και φιλοξένησαν 7 μαθητές από το συγκεκριμένο Γερμανικό σχολείο, ηλικίας 15 χρονών, για 7 μέρες. Υπεύθυνοι-συνοδοί καθηγητές ήταν η Χριστάκη Μαρία, καθηγήτρια Γερμανικών, και η Αστροπεκάκη Μαρία, καθηγήτρια Γαλλικών.  Ενώ υπεύθυνοι-συνοδοί καθηγητές από το γερμανικό σχολείο ήταν ο Σαντόρ Ντίς, καθηγητής αρχαίων Ελληνικών και Λατινικών, και η Γιούλια Μπάρτλινγκ, καθηγήτρια Γερμανικών, Οικονομίας και Ηθικής.

Μέλη  της ομάδας μας από τη Γ  Γυμνασίου
Αρχαγγελίδης - Μόργκαν Ιάκωβος,  Θεοδωράκη Νίκη, Κοντοπόδης Γιώργος,  Κουγιουμτζάκης Νίκος, Κυριακόπουλος Αντώνης, Τσιφετάκη Κατερίνα, Χριστάκης Γιάννης, Χριστοδούλου Ζαχαρένια, Ψαρουδάκη Ειρήνη

Μέλη της ομάδας από το γερμανικό σχολείο
Χενρίκε Κούλενβιντ, Φιόνα Μπλούμχάγκεν, Παουλίνα Μπρόσε, Λούις Ντένελτ, Γιόζι Σνέλε, Πάουλ Χίντζε, Μαξ Χόφμαν

Θέμα της εργασίας ήταν «Μια φορά και έναν καιρό ήταν… ο πόλεμος». Για αυτόν το λόγο κατά τη διάρκεια της χρονιάς δουλέψαμε με τα παιδιά πάνω στα παραμύθια των αδελφών Γκριμ (το Κάσσελ είναι η γενέτειρα τους), στο ρόλο των συγκεκριμένων συγγραφέων όσον αφορά τα ανθρώπινα δικαιώματα στη Ναζιστική Γερμανία και πως λειτουργεί ένα δικτατορικό και ολοκληρωτικό καθεστώς, στη θηριωδία που εκτυλίχτηκε στα Καμένα Χωριά. Στόχος μας ήταν να γράψουν τα παιδιά ένα παραμύθι στα αγγλικά, που αφενός θα ακολουθούσε το μοτίβο των παραμυθιών των συγκεκριμένων συγγραφέων,  αφετέρου θα υπήρχαν στοιχεία από τη θηριωδία στα Καμένα και στα Μαρτυρικά χωριά του τόπου μας. Η παρουσίαση που συνοδεύει το παραμύθι αποτελείται ως επί το πλείστον από φωτογραφίες του Γερμανικού ομοσπονδιακού στρατού, τις οποίες ανασύραμε κατόπιν έρευνας από το Γερμανικό αρχείο. Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση του παραμυθιού μας στο γερμανικό σχολείο, ακολούθησε σχετική συζήτηση μεταξύ των μαθητών μας και των συμμαθητών των παιδιών στη τάξη τους.

Κατά την ανταλλαγή υπήρχαν δυο φάσεις:

Στις 21-28 Οκτωβρίου επισκέφτηκε η γερμανική ομάδα την πόλη της Ιεράπετρας και πραγματοποιήσαμε από κοινού διάφορες επισκέψεις στα Καμένα Χωριά, πιο συγκεκριμένα στη Ρίζα και στα Γδόχια και στο Μύρτος. Επισκεφτήκαμε επίσης μέρη σχετικά με την ιστορία τον πολιτισμό και την παράδοση της Κρήτης όπως το αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου τα Γουρνιά την Κνωσό, καθώς και μονάδες σχετικές με την οικονομική ανάπτυξη της περιοχή μας, όπως το Βιοάρωμα στον Άγιο Νικόλαο και το ελαιουργείο του .κ Χριστάκη στα Φέρμα. Κύριος στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθητές από το συγκεκριμένο σχολείο του οποίου βασικός προσανατολισμός είναι η διδασκαλία παλαιών γλωσσών, όπως τα αρχαία Ελληνικά, να μάθουν για την κρητική κουλτούρα ιστορία και οικονομία.

Στις 9-15 Απριλίου πραγματοποιήθηκε η δεύτερη φάση της ανταλλαγής, η επίσκεψη μας δηλαδή στο Friedrichsgymnasium στο Κάσσελ και η πραγματοποίηση από κοινού εκπαιδευτικών επισκέψεων. Κατά την επίσκεψη μας εκεί, παρακολουθήσαμε μαθήματα σχεδόν καθημερινά στο Friedrichsgymnasium ( Πολιτική, Αγγλικά, Χημεία, Ηθική, Ιστορία, Γερμανική λογοτεχνία, Γερμανικά, Οικονομία, Μαθηματικά, Γαλλικά, Λατινικά, Αρχαία Ελληνικά), ενώ μετά στα πλαίσια του προγράμματος μας πραγματοποιήσαμε επισκέψεις στη λογική των σταθμών μάθησης:

Το Gedenkstätte Breitenau, στρατόπεδο συγκέντρωσης για πολιτικούς κρατουμένους από το 1938-1945, μαζί με τον καθηγητή Ιστορίας, κ. Μαλμ, όπου μας δόθηκε η σπάνια ευκαιρία να κάνουμε βιωματικό μάθημα ιστορίας και σχετική συζήτηση.

Το SMA Solar στο Νίλστεταλ (πρόκειται για μία εταιρεία πρωτοπόρος στην κατασκευή των μετασχηματιστών για φωτοβολταικά) μετά από την παρουσίαση που μας έγινε εκεί, πραγματοποιήθηκε ξενάγηση μέσα στην εταιρεία.

Το κάστρο του Ηρακλή, στο Βίλχελμσχόε και το εκεί πάρκο που κατασκευάστηκε από τον ηγεμόνα του κρατιδίου Βίλχελμ Θ, το 1786 και είναι το μεγαλύτερο της Ευρώπης. Εκεί μέχρι και το τέλος του Α παγκοσμίου πολέμου ήταν το καλοκαιρινό θέρετρο της βασιλικής οικογένειας όπου υπάρχει σημαντική συλλογή από έργα τέχνης διαφορετικών περιόδων.

Επιπλέον παρακολουθήσαμε πρόβα όπερας στο Κρατικό θέατρο του Κάσσελ, ένα θέατρο 500 ετών για μουσικές, μουσικοχορευτικές και θεατρικές παραστάσεις, και μας έγινε ξενάγηση στους χώρους του θεάτρου.